برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی به یک فرآیند تکنولوژیکی برای گفتن اینکه کدام وظایف به منظور حل مشکلات به کامپیوتر انجام می شود، اشاره دارد. شما می توانید برنامه نویسی را به عنوان همکاری بین انسان و رایانه در نظر بگیرید، که در آن انسان دستورالعمل هایی را برای رایانه ایجاد می کند تا از آن پیروی کند (کد) به زبانی که رایانه ها می توانند آن را بفهمند.

برنامه نویسی چیزهای زیادی را در زندگی ما ممکن می کند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • هنگامی که یک وب سایت را برای یافتن اطلاعات، تماس با ارائه دهنده خدمات یا خرید انجام می دهید، برنامه نویسی به شما این امکان را می دهد که با عناصر روی صفحه سایت، مانند دکمه های ثبت نام یا خرید، فرم های تماس و منوهای کشویی تعامل داشته باشید.
 • برنامه نویسی پشت برنامه تلفن همراه می تواند به شما امکان سفارش غذا، رزرو سرویس اشتراک گذاری، ردیابی تناسب اندام، دسترسی به رسانه ها و موارد دیگر را به آسانی برای شما فراهم کند.

برنامه نویسی کامپیوتر چگونه کار می کند؟

در ابتدایی ترین حالت، برنامه نویسی به رایانه می گوید که چه کاری انجام دهد. ابتدا، یک برنامه نویس کد می نویسد – مجموعه ای از حروف، اعداد و سایر کاراکترها. در مرحله بعد، یک کامپایلر هر خط کد را به زبانی تبدیل می کند که یک کامپیوتر می تواند آن را بفهمد. سپس، کامپیوتر کد را اسکن می کند و آن را اجرا می کند و در نتیجه یک کار یا یک سری وظایف را انجام می دهد. کارها ممکن است شامل نمایش یک تصویر در یک صفحه وب یا تغییر فونت بخشی از متن باشد.

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی مختلف برنامه نویسان را قادر می سازند تا کدهایی را بنویسند که کامپیوترها آن را درک کنند. طبق نظرسنجی Statista، پنج زبان برنامه نویسی برتری که توسعه دهندگان از ژوئن 2022 استفاده می کنند عبارتند از:

 • جاوا اسکریپت 65.36 درصد استفاده شده است
 • اچ تی ام ال و سی اس اس 55.08 درصد استفاده شده است
 • اس کیوال 49.43 درصد استفاده شده است
 • پایتون 48.07 درصد استفاده شده است
 • تایپ اسکریپت 34.83 درصد استفاده شده است

کارهایی که می توانید با این زبان های برنامه نویسی انجام دهید را در زیر بررسی کنید:

جاوا اسکریپت

این زبان در هر مرورگر وب اصلی استفاده می شود. جاوا اسکریپت به شما امکان می دهد ویژگی های پیچیده ای مانند به روز رسانی محتوا، نقشه های تعاملی، و گرافیک های متحرک، توسعه بازی ها و موارد دیگر را به یک صفحه وب اضافه کنید.

HTML/CSS

از این زبان ها برای ایجاد صفحات وب و برنامه های کاربردی وب استفاده می شود. شما می توانید از HTML (زبان نشانه گذاری فرامتن) برای ساخت ساختار صفحه وب استفاده کنید، در حالی که CSS (Cascading Style Sheets) شما را قادر می سازد تا استایل صفحه را تعیین کنید.

SQL

SQL مخفف Structured Query Language است و برای برقراری ارتباط با پایگاه های داده از جمله به روز رسانی و بازیابی داده ها استفاده می شود.

پایتون

پایتون برنامه نویسی بیشتر در یادگیری ماشین، توسعه وب و برنامه های دسکتاپ استفاده می شود. پایتون یک زبان محبوب در میان مبتدیان است، زیرا نحوه یادگیری آن نسبتا آسان است. این زبان به عنوان یک زبان برنامه نویسی شی گرا شناخته می شود.

TypeScript

تایپ اسکریپت یک زبان برنامه نویسی رایگان و متن باز است که توسط مایکروسافت به عنوان ابر مجموعه ای از جاوا اسکریپت توسعه یافته است. برای توسعه برنامه های کاربردی بزرگ استفاده می شود.

توسعه دهنده نرم افزار IBM Full Stack

حرفه خود را در توسعه برنامه شروع کنید. توسعه Cloud Native و Full Stack با استفاده از پروژه‌های عملی شامل HTML، JavaScript، Node.js، Python، Django، Containers، Microservices و موارد دیگر. بدون نیاز به تجربه قبلی با سرعت خود یاد بگیرید.

انواع زبان های برنامه نویسی

در حالی که صدها زبان برنامه نویسی (اگر نه هزاران) وجود دارد، و راه های زیادی برای طبقه بندی آنها وجود دارد، آنها را معمولاً می توان به پنج دسته اصلی دسته بندی کرد:

 1. زبان های برنامه نویسی رویه ای
 2. زبان های برنامه نویسی کاربردی
 3. زبان های برنامه نویسی شی گرا
 4. زبان های اسکریپت
 5. زبان های برنامه نویسی منطقی

چگونه در برنامه نویسی کامپیوتر شروع کنیم

این مراحل را دنبال کنید تا سفری را در زمینه رو به رشد برنامه نویسی آغاز کنید.

1. اهداف برنامه نویسی خود را مشخص کنید.

اولین قدم مهم این است که در مورد اهداف و انگیزه های خود فکر کنید. با وضوح در مورد آنچه می خواهید به دست آورید و چرا، می توانید اقدامات خود را با نتایج مورد نظر خود هماهنگ کنید. در اینجا چند نمونه از اهداف برنامه نویسی آورده شده است:

2. در دوره برنامه نویسی مقدماتی ثبت نام کنید.

هنگامی که اهداف خود را شناختید، ایده خوبی است که دوره ای در زمینه برنامه نویسی پیدا کنید تا شما را با زبان های برنامه نویسی محبوب و راه های مختلف به کارگیری مهارت های برنامه نویسی آشنا کند. همچنین می توانید از یک دوره مقدماتی برای اصلاح اهداف و تمرکز تلاش خود استفاده کنید.

3. مهارت های برنامه نویسی ضروری را ایجاد کنید.

همانطور که در حال گذراندن دوره ها هستید، باید مطمئن شوید که در حال توسعه مهارت های برنامه نویسی ضروری هستید، به خصوص اگر اهداف شما دنبال کردن یک حرفه جدید یا ارتقاء شغل فعلی شما باشد. در حالی که دوره ای که در آن ثبت نام کرده اید ممکن است نمای کلی از مهارت های برنامه نویسی مهم را ارائه دهد و سپس تجربه یادگیری را بر اساس آن ساختار دهد، ممکن است برای شما مفید باشد که بدانید کارفرمایان به دنبال چه هستند.

4. با برنامه نویسان دیگر ارتباط برقرار کنید.

هنگامی که یک شبکه ایجاد می کنید و با برنامه نویسان دیگر ارتباط برقرار می کنید، می توانید با روندهای برنامه نویسی، فرصت ها و راه حل های چالش های رایج آشنا شوید. راه های ارتباط با برنامه نویسان دیگر عبارتند از:

 • شرکت در کنفرانس های فناوری و رویدادهای شبکه
 • ثبت نام برای یک بوت کمپ کد نویسی
 • اشتراک در تأثیرگذاران برنامه نویسی و رهبران فکری
 • پیوستن به یک جامعه آنلاین، مانند رپیدلرن

5. پروژه ها را کامل کنید.

تکمیل پروژه ها راهی عالی برای به کارگیری مهارت های خود و کشف پتانسیل برنامه نویسی شماست. آموزش های آنلاین برای تکمیل پروژه های مبتدی مانند:

6. آینده خود را در برنامه نویسی کاوش کنید.

هرچه بیشتر در مورد برنامه نویسی، ساخت مهارت ها و تکمیل پروژه ها بیاموزید، به دستیابی به اهداف خود نزدیکتر خواهید شد. به طور معمول، در مورد آینده ای که می خواهید در برنامه نویسی داشته باشید فکر کنید و احتمالات را بررسی کنید، از جمله لیست مشاغل در برنامه نویسی، آزادکاری به عنوان یک برنامه نویس، ساخت برنامه برای دوستان و خانواده، و پیشرفت تحصیلات خود.

دیدگاهتان را بنویسید