0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

28 اردیبهشت 1400
2 دیدگاه

آموزش نحوه ی بارگیری عکس از دوربین با Adobe Bridge

آموزش گام به گام بارگیری عکس با Adobe Bridge

مقالات آموزش رایگان فتوشاپ

در آموزش گام به گام بارگیری عکس با Adobe Bridge بیاموزید که چگونه با استفاده از Adobe Bridge و برنامه Photo Downloader عکس از دوربین دیجیتال یا کارت حافظه خود را در رایانه بارگیری کنید. پیش نمایش و انتخاب تصاویر ، ذخیره پشتیبان از پرونده های خود ، افزودن اطلاعات حق چاپ و موارد دیگر! برای Adobe Bridge CC.

مقدمه

در آموزش قبلی این مجموعه درباره شروع کار با فتوشاپ، ما با نحوه نصب Adobe Bridge CC آشنا شدیم. Bridge یک مرورگر پرونده است.اکنون بیاموزیم که چگونه از Bridge برای گرفتن عکس از دوربین یا کارت حافظه بر روی رایانه خود استفاده کنیم.

دسترسی به Photo Downloader

برای بارگیری تصاویر، Bridge در واقع از یک برنامه داخلی و مجزا استفاده می کند که به Photo Downloader معروف است. در این مقاله آموزشی، نحوه دسترسی به Photo Downloader در Bridge و نحوه استفاده از آن برای بارگیری پرونده ها را یاد خواهیم گرفت.

این آموزش با Adobe Bridge CC و Adobe Bridge CS6 سازگار است. با این حال ، اگر کاربر Photoshop CC هستید، قبل از ادامه کار حتماً Bridge CC را نصب کرده باشید. Adobe Bridge CS6 به طور خودکار با Photoshop CS6 نصب می شود، بنابراین کاربران CS6 نیازی به نصب جداگانه Bridge ندارند.

آموزش نحوه ی بارگیری عکس از دوربین با Adobe Bridge

مرحله 1: Adobe Bridge را راه اندازی کنید

ابتدا ، برای بارگیری عکس های خود ، Adobe Bridge را باز کنید. ساده ترین راه برای راه اندازی Bridge از فتوشاپ است. به منوی File (در Photoshop) در نوار منو در بالای صفحه بروید و Browse در Bridge را انتخاب کنید:

browse-in-bridge

مرحله 2: بارگیری عکس را راه اندازی کنید

با Bridge باز ، Photo Downloader را راه اندازی کنید. همانطور که اشاره کردم ، Photo Downloader یک برنامه جداگانه است که در Adobe Bridge تعبیه شده است. برای دادن بارگیری عکس به Photo Downloader ، حتماً دوربین یا کارت حافظه خود را به برق متصل کنید. سپس ، برای باز کردن Photo Downloader ، به منوی File (در Bridge) در بالای صفحه بروید و گزینه Get Photos from Camera را انتخاب کنید :

get-photos-from-camera

روش دیگر برای راه اندازی Photo Downloader کلیک کردن روی نماد دوربین در نوار ابزاری است که در سمت چپ و بالای رابط Bridge اجرا می شود:

get-photos-from-camera-icon

راه اندازی خودکار بارگیری عکس (فقط Mac)

وقتی دوربین یا کارت حافظه را به رایانه خود متصل می کنید ، Bridge می تواند Photo Downloader را نیز به طور خودکار راه اندازی کند. اما به هر دلیلی ، این گزینه فقط در Mac موجود است. کاربر ویندوز می تواند مرحله 3 را پشت سر بگذارد.

در Mac ، وقتی Photo Downloader برای اولین بار باز می شود، Bridge از شما می پرسد که آیا با هر بار اتصال دوربین یا کارت حافظه ، Photo Downloader باید به طور خودکار راه اندازی شود. بسته به اولویت شخصی خود بله یا خیر را انتخاب کنید. برای جلوگیری از این که Bridge هر بار که Photo Downloader را راه اندازی می کند این سوال را بپرسد ، قبل از انتخاب خود، Don’t show again را انتخاب کنید:

automatically-launch

Bridge از شما می پرسد که آیا می خواهید Photo Downloader به طور خودکار راه اندازی شود (فقط در سیستم عامل Mac).

بعداً همیشه می توانید با روشن یا خاموش کردن همان گزینه در Bridge Preferences نظر خود را تغییر دهید. برای باز کردن تنظیمات برگزیده، به منوی Adobe Bridge CC (یا Adobe Bridge CS6) در بالای صفحه بروید و تنظیمات برگزیده را انتخاب کنید (دوباره این امکان فقط برای کاربران سیستم عامل Mac است):

adobe-bridge-cc-preferences

کادر گفتگوی Preferences برای گزینه های عمومی باز می شود. به دنبال گزینه ای بگردید که وقتی یک دوربین متصل است ، Adobe Photo Downloader را راه اندازی کند. این گزینه را علامت بزنید یا علامت آن را بردارید تا روشن یا خاموش شود. سپس ، روی OK کلیک کنید تا کادر گفتگوی Preferences بسته شود:

when-a-camera-is-connected

مرحله 3: دوربین یا کارت حافظه خود را انتخاب کنید

در ادامه آموزش نحوه ی بارگیری عکس از دوربین با Adobe Bridge با باز کردن Photo Downloader ، از گزینه Get Photos from در بالا برای انتخاب منبع تصاویر خود استفاده کنید. منبع یا دوربین یا کارت حافظه شما خواهد بود. گاهی اوقات Photo Downloader به طور خودکار منبع صحیحی را برای شما تشخیص می دهد. اگر اینگونه نیست ، منبع صحیحی را از لیست انتخاب کنید. اگر دوربین یا کارت حافظه شما در لیست نیست ، مطمئن شوید که به درستی به رایانه متصل شده است. سپس ، گزینه Refresh List را کلیک کنید.

در مورد من، کارت حافظه خود را از طریق کارت خوان USB وصل کرده ام. از آنجا که عکسهای من با دوربین Canon گرفته شده است، کارت در لیست با عنوان “EOS_DIGITAL” ظاهر می شود. بسته به سازنده دوربین شما ممکن است کارت شما متفاوت باشد.

get-photos-from

مرحله 4: به Advance Dialog بروید.

به طور پیش فرض ، Photo Downloader در آنچه Adobe گفتگوی استاندارد نامیده می شود ، ظاهر می شود. گفتگوی استاندارد یک نسخه ساده از رابط Photo Downloader است. این امکان را به ما می دهد تا به بیشتر گزینه های در دسترس، ما دسترسی پیدا کنیم، اما نه همه آنها. انتخاب بهتر استفاده از Advanced Dialog است. Advanced Dialog واقعاً “پیشرفته” نیست. این فقط گزینه های بیشتری به ما می دهد. برای جابجایی از حالت استاندارد به گفتگوی پیشرفته ، روی دکمه Advanced Dialog در پایین سمت چپ کادر گفتگو کلیک کنید:

advanced-dialog-button

Advanced Dialog شامل تمام گزینه های موجود در گفتگوی استاندارد ، به علاوه چند ویژگی مهم است. اکنون یک منطقه پیش نمایش بزرگ داریم که تصاویر کوچک تصاویر را در دوربین یا کارت حافظه نمایش می دهد. ما همچنین گزینه هایی در سمت راست پایین برای اضافه کردن اطلاعات حق چاپ (فراداده) به تصاویر هنگام بارگیری داریم:

adobe-photo-downloader

مرحله 5: تصاویری را که می خواهید بارگیری کنید انتخاب کنید

در کنار امکان مشاهده تصاویر ، قسمت پیش نمایش به ما امکان می دهد عکس هایی را که می خواهیم بارگیری کنیم انتخاب کنیم. در بیشتر موارد ، شما می خواهید همه موارد را بارگیری کنید و سپس بعداً تصمیم بگیرید که کدام تصاویر ارزش نگهداری دارند. اما اگر به طور حتم می دانید که تصاویر مورد نیاز شما وجود ندارد ، با چند روش می توانید بارگیری آن تصاویر را متوقف کنید.

در زیر هر تصویر کوچک ، همراه با نام فایل ، تاریخ و ساعت عکس ، کادر تأیید را مشاهده خواهید کرد. هر تصویر با یک علامت در داخل جعبه بارگیری می شود. به طور پیش فرض ، هر تصویر بررسی می شود. اگر فقط چند تصویر وجود دارد که می خواهید حذف کنید ، به سادگی علامت آنها را بردارید. بسته به تعداد تصاویر خود ، ممکن است لازم باشد با استفاده از نوار پیمایش در سمت راست ، در آنها پیمایش کنید:

unchecking-images

اگر بیش از چند تصویر وجود دارد که می خواهید حذف کنید ، برداشتن علامت همه آنها سریعتر است. سپس ، می توانید مواردی را که می خواهید نگه دارید به صورت دستی انتخاب کنید. برای انجام این کار ، روی دکمه UnCheck All در زیر قسمت پیش نمایش کلیک کنید:

uncheck-all

سپس ، کلید Ctrl (Win) / Command (Mac) را بر روی صفحه کلید فشار داده و نگه دارید و بر روی تصاویری که می خواهید بارگیری کنید کلیک کنید. در اطراف هر تصویری که انتخاب می کنید یک جعبه برجسته ظاهر می شود. پس از انتخاب همه آنها ، داخل کادر انتخاب تصاویر برجسته خود کلیک کنید تا همه آنها انتخاب شود:

check-selected-images

مرحله 6: مکانی را انتخاب کنید که می خواهید تصاویر را ذخیره کنید

در مرحله بعدی ، باید مکانی را در رایانه خود مشخص کنیم که Photo Downloader باید تصاویر را ذخیره کند. این کار را در بخش ذخیره گزینه ها در سمت راست بالای کادر محاوره ای انجام می دهیم. روی دکمه انتخاب کلیک کنید. سپس ، به پوشه یا مکانی که می خواهید آنها را ذخیره کنید بروید. در اینجا ، من پرونده خود را در پوشه ای به نام “عکس” در دسک تاپ خود ذخیره می کنم. در حالت ایده آل ، می خواهید تصاویر خود را در یک هارد اکسترنال جداگانه ذخیره کنید ، اما اکنون فقط این پوشه را انتخاب می کنم:

choose-location

مرحله 7: ایجاد یک زیر پوشه برای تصاویر

برای کمک به سازماندهی بهتر عکس های شما ، Photo Downloader یک پوشه فرعی را در مکانی که مشخص کرده اید ایجاد می کند. سپس تصاویر شما را در زیر پوشه ذخیره می کند. به طور پیش فرض ، پوشه فرعی براساس تاریخ عکسبرداری نامگذاری می شود. در کادر زیر کلمات Create Subfolder(s) کلیک کنید تا لیستی از گزینه های نامگذاری از پیش تعیین شده برای پوشه باز شود. بیشتر گزینه ها فقط تغییرات تاریخ هستند.

اگر به مورد خاصی نیاز دارید ، نام سفارشی را از لیست انتخاب کنید ، سپس هرچه دوست دارید برای نام پوشه وارد کنید. از آنجا که این عکس ها را در آلاسکا گرفته ام ، نام پوشه زیر را “آلاسکا” می گذارم. بخش مکان در بالا برای نشان دادن پیش نمایش نامی که وارد کرده اید به روز می شود:

create-name-subfolder

مرحله 8: تغییر نام پرونده ها (اختیاری)

Photo Downloader همچنین شامل گزینه Rename Files است که به ما امکان می دهد تصاویر خود را هنگام بارگیری در  Adobe Bridge تغییر نام دهیم. اگرچه ممکن است تغییر نام آنها در این مرحله وسوسه انگیز باشد ، اما چند دلیل وجود دارد که توصیه می کنم مخالفت با آن را انجام ندهم. دلیل اصلی این است که احتمالاً شما نمی خواهید تمام تصاویر خود را حفظ کنید ، اگر فرصتی پیدا کرد تا تصاویر را مرور کنید. ابتدا تغییر نام پرونده ها و سپس حذف پرونده هایی که دوست نداریم به این معنی است که در نهایت با وقفه در دنباله نامگذاری مواجه می شویم. بهتر است ابتدا تصاویر را در Adobe Bridge مرور کنید. سپس ، می توانیم مواردی را که ارزش نگهداری ندارند حذف کنیم و نام نگهدارندگان را تغییر دهیم.

همچنین ، Adobe Bridge دارای یک ویژگی تغییر نام دسته ای است که تغییر نام همزمان چندین پرونده را به طور فوق العاده ای آسان می کند. بنابراین ، از آنجا که نمی دانیم چه تصاویری را قرار است نگه داریم و بعداً می توانیم به راحتی نام آنها را تغییر دهیم ، فقط نام آنها در اینجا ارزش ندارد.

انتخاب نام پرونده جدید

به طور پیش فرض ، گزینه Rename Files روی Do not تغییر نام پرونده ها تنظیم شده است ، بنابراین می توانید با خیال راحت آن را نادیده بگیرید. اما ، اگر لازم است نام آنها را در اینجا تغییر دهید ، روی جعبه Rename Files کلیک کنید تا لیستی از گزینه های نامگذاری از پیش تعیین شده را انتخاب کنید. باز هم ، بسیاری از پیش تنظیمات تغییرات در تاریخ شات هستند. یک گزینه Custom Name نیز وجود دارد که به ما اجازه می دهد نام خود را برای پرونده ها به منظور بارگیری عکس در Adobe Bridge وارد کنیم. نام سفارشی را انتخاب می کنم و سپس وارد “آلاسکا” می شوم. نمونه ای از نام پرونده جدید دقیقاً در زیر قسمت نام ظاهر می شود:

renaming-options

تنظیم پسوند چهار رقمی و حفظ نام پرونده اصلی

در سمت راست قسمت نام ، فیلد دیگری وجود دارد که تعدادی در آن قرار دارد. این شماره شماره شروع یک پسوند چهار رقمی است که به نام پرونده اضافه می شود. مقدار پیش فرض 1 است ، به این معنی که دنباله با “0001” آغاز می شود. شما می توانید ارزش خود را نیز وارد کنید. دوباره ، یک مثال از نام جدید ، همراه با پسوند چهار رقمی آن ، در زیر قسمت نام ظاهر می شود. در مورد من ، تغییر نام پرونده ها با “Alaska_0001” آغاز می شود.

اگر می خواهید نام فایل اصلی را با تصویر جاسازی کنید ، گزینه Preserve Current Filename in XMP را انتخاب کنید. اگر تصمیم خود را تغییر دادید و تصمیم گرفتید نام پرونده ها را تغییر ندهید ، همانطور که قصد دارم این کار را انجام دهم ، کادر Rename Files را مجدداً روی Do not تغییر نام پرونده ها تنظیم کنید:

renaming-options-2

مرحله 9: گزینه های پیشرفته

مستقیماً در زیر ذخیره گزینه ها ، بخش Advanced Options وجود دارد. اما به طرز عجیبی ، هیچ گزینه پیشرفته ای در اینجا پیدا نخواهید کرد. در عوض ، چهار گزینه مشابه را پیدا می کنید که در گفتگوی استاندارد نیز یافت می شوند. هنوز هم ، این گزینه ها مهم هستند ، بنابراین بیایید نگاهی به آنها بیندازیم. برای چرخاندن قسمت باز ، ممکن است لازم باشد روی کلمات “Advanced Options” کلیک کنید.
Adobe Bridge را باز کنید

اولین گزینه در بخش “Advanced” Open Adobe Bridge است. این گزینه را علامت گذاری کنید تا بعد از اتمام بارگیری ، Bridge در پوشه حاوی تصاویر شما باز باشد:

open-adobe-bridge

تبدیل به DNG

گزینه بعدی تبدیل به DNG است. DNG مخفف “Digital Negative” است و نسخه Adobe از قالب فایل خام است. اگر دوربین شما از قالب خام پشتیبانی می کند و تصاویر شما به عنوان پرونده خام ضبط شده اند ، بهتر است این گزینه را انتخاب کنید. با این کار تصاویر شما از فرمت فایل خام دوربین در هنگام بارگیری به فرمت DNG Adobe تبدیل می شوند. پرونده های DNG کوچکتر از پرونده های خام بومی دوربین شما هستند بنابراین فضای کمتری را بدون از دست دادن کیفیت اشغال می کنند. DNG همچنین یک قالب متن باز است و متعلق به هیچ سازنده دوربین نیست. این می تواند به سازگاری تصاویر شما با نسخه های بعدی فتوشاپ و سایر نرم افزارها کمک کند. و به دلایلی که در بخش Camera Raw بررسی خواهیم کرد ، قالب DNG انتقال پرونده هایی را که در Camera Raw ویرایش شده اند آسان تر می کند.

در آموزش نحوه ی بارگیری عکس از دوربین با Adobe Bridge در آینده درباره قالب DNG بیشتر خواهیم آموخت. در حال حاضر ، اگر با DNG آشنا هستید ، ادامه دهید و این گزینه را انتخاب کنید ، در غیر این صورت می توانید با خیال راحت آن را علامت گذاری نکنید. در صورت انتخاب ، همیشه می توانید پرونده های خام خود را بعداً به DNG تبدیل کنید:

convert-to-dng

حذف پرونده های اصلی

گزینه سوم Delete Original Files است. به محض اتمام بارگیری ، تصاویر شما از دوربین یا کارت حافظه پاک می شوند. این گزینه را خاموش بگذارید. در غیر این صورت ، اگر در روند بارگیری مشکلی پیش بیاید ، می توانید پرونده های خود را برای همیشه از دست دهید. یک روش بهتر برای کار این است که فایلها را روی کارت حافظه خود بگذارید تا زمانی که مطمئن شوید همه آنها با خیال راحت به کامپیوتر شما رسیده اند. سپس ، برای پاک کردن تصاویر ، دفعه بعد که برای عکاسی می روید ، کارت حافظه را در دوربین خود قالب بندی کنید:

delete-original-files

گزینه ی “Save Copies to”

گزینه چهارم ، Save Copies to ، یک کپی از پرونده های شما را در مکان دوم ذخیره می کند. این یک روش عالی برای تهیه نسخه پشتیبان از تصاویر شما در Adobe  Bridge است و به شدت توصیه می شود. هر زمان ممکن ، یک هارددیسک جداگانه انتخاب کنید ، نه همان هارد دیسک محل اصلی. هارد اکسترنال عالی کار می کند. به این ترتیب ، اگر یک هارد دیسک خراب شود ، شما همچنان یک کپی از تصاویر خود را در درایو دوم خواهید داشت. با کلیک روی داخل کادر تأیید ، گزینه “ذخیره کپی در” را فعال کنید. سپس بر روی دکمه Choose کلیک کرده و به مکانی که می خواهید نسخه های پشتیبان را در آن ذخیره کنید بروید. همزمان با بارگیری تصاویر از دوربین یا کارت حافظه ، Photo Downloader آنها را هم در محل اصلی شما (که قبلاً مشخص کرده اید) و هم در این مکان ثانویه ذخیره می کند:

save-copies-to

مرحله 10: اطلاعات حق چاپ خود را در Adobe Bridge اضافه کنید

سرانجام آموزش نحوه ی بارگیری عکس از دوربین با Adobe Bridge، در زیر گزینه های پیشرفته ، بخش اعمال متاداده وجود دارد. با استفاده از ابرداده ، به ما اجازه می دهد هنگام بارگیری ، اطلاعات سازنده و حق چاپ را به تصاویر خود اضافه کنیم. نام خود را در قسمت Creator وارد کنید. سپس اطلاعات مربوط به حق چاپ را در قسمت حق چاپ وارد کنید. برای افزودن نماد حق چاپ (©) ، در رایانه شخصی Windows ، کلید Alt را فشار داده و نگه دارید و 0169 را بر روی صفحه کلید عددی صفحه کلید خود تایپ کنید. در Mac ، این حتی راحت تر است. کافیست گزینه O + G را روی صفحه کلید خود فشار دهید.

apply-metadata

مرحله 11: تصاویر خود را به کمک Adobe Bridge بارگیری کنید

پس از بارگیری تمام تصاویر خود در Adobe Bridge ، بر روی دکمه دریافت رسانه در گوشه پایین سمت راست Photo Downloader کلیک کنید. بسته به تعداد تصاویر ، اندازه پرونده ها و سایر عوامل ، ممکن است مدتی طول بکشد تا بارگیری انجام شود. نوار پیشرفت شما را در جریان روند کار قرار می دهد:

get-media

پس از بارگیری تمام تصاویر ، Adobe Bridge به پوشه حاوی عکس ها می رود تا بتوانید مرتب سازی را در میان آنها آغاز کنید. ما می آموزیم که چگونه در آموزش بعدی تصاویر خود را با Bridge مرور کنیم:

adobe-bridge-photos-downloaded

بعد کجا بریم …

در آموزش نحوه ی بارگیری عکس از دوربین با Adobe Bridge خب، تاکنون ، ما یاد گرفته ایم که چگونه Adobe Bridge را نصب کنیم و چگونه از Bridge برای بارگیری فایلها از دوربین خود استفاده کنیم. با این حال ما چیزهای زیادی در مورد خود Bridge یاد نگرفته ایم. در درس بعدی در این فصل، ما یاد خواهیم گرفت که چگونه از Adobe Bridge برای مدیریت و سازماندهی تصاویر خود استفاده کنیم!

خبر خوب …

ما در گروه آموزشی رپیدلرن، مفتخریم که کامل ترین دوره آموزش فتوشاپ حال حاضر کشور را در دو فصل آکادمیک و پروژه محور در قالب بیش از 100 ساعت ویدیوی آموزشی تقدیم شما عزیزان کنیم که در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه ای تر آموزش فتوشاپ را دنبال کنید می توانید دوره آموزشی فتوشاپ را خریداری کنید.

محمدمهدی احمدی دستجردی

محمدمهدی احمدی دستجردی

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات این مطلب

  1. Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.