0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

15 خرداد 1400
0 دیدگاه

تنظیمات ضروری رنگ در فتوشاپ

آموزش گام به گامتنظیمات ضروری رنگ در فتوشاپ

مقالات آموزش رایگان فتوشاپ

Adobe Photoshop قدرتمندترین و محبوب ترین ویرایشگر تصویر جهان است. ما به عنوان عکاسان به فتوشاپ اعتماد داریم تا به عکس هایمان در بهترین حالت ممکن کمک کند. بنابراین ممکن است شما را متعجب کند که بدانید تنظیمات پیش فرض رنگ فتوشاپ باعث می شود عکس های شما آن طور که باید به نظر نرسند. تنظیمات ضروری رنگ در فتوشاپ طیف رنگی را که هنگام ویرایش تصاویر خود در دسترس ما است تعیین می کند. رنگ های بیشتر به معنای جزئیات بالقوه بیشتر در عکس های ما هستند. همچنین رنگ های بیشتر به ما امکان دسترسی به رنگ های غنی تر ، پر جنب و جوش و اشباع تر را می دهد. و رنگ های بهتر به معنای بهتر دیده شدن تصاویر چه در صفحه و چه در چاپ هستند.

با این وجود تنظیمات پیش فرض رنگ Photoshop به شما رنگ بیشتری نمی دهد. در واقع ، تنظیمات پیش فرض به شما رنگ کمتری می دهد. در این آموزش ، ما بررسی خواهیم کرد که چرا Adobe فکر می کند تعداد کمتری از رنگ ها بهتر هستند. ما می آموزیم که کجا می توان تنظیمات رنگ Photoshop را پیدا کرد تا بتوانیم آنها را تغییر دهیم. و ما به یکی از مهمترین تنظیماتی که باید برای گسترش طیف رنگها و کمک به حتی بهتر جلوه دادن تصاویر خود تغییر دهیم ، نگاه خواهیم کرد. من از Photoshop CC استفاده خواهم کرد اما تنظیمات رنگ در Photoshop اکنون مانند سالهای گذشته است. بنابراین اگر از Photoshop CS6 یا نسخه های قبلی استفاده می کنید ، به راحتی می توانید این کار را دنبال کنید.

تنظیمات رنگ فتوشاپ را از کجا پیدا کنید

در فتوشاپ ، تنظیمات رنگ در زیر منوی Edit یافت می شود. در بالای صفحه به منوی ویرایش در نوار منو بروید. سپس ، تنظیمات رنگ را انتخاب کنید:

photoshop-edit-colorsettings

جعبه گفتگوی تنظیمات رنگ

کادر گفتگوی تنظیمات ضروری رنگ در فتوشاپ باز می شود. اگر قبلا کادر محاوره ای Color Settings را ندیده باشید ، در ابتدا می تواند ترسناک به نظر برسد. اما همانطور که خواهیم دید ، بیشتر تنظیمات پیش فرض رنگ فتوشاپ خوب است. در واقع ، فقط یک تنظیم وجود دارد که باید تغییر دهیم:

photoshop-colorsettings-dialog

جعبه گفتگوی جدید تیره تر

بسته به اینکه از نسخه فتوشاپ استفاده می کنید ، کادر محاوره ای تنظیمات ضروری رنگ در فتوشاپ ممکن است در صفحه شما متفاوت باشد. Adobe جعبه های گفتگو را در جدیدترین نسخه های Photoshop CC تیره تر کرده است. Photoshop CS6 و نسخه های قبلی از کادرهای گفتگوی سبک تری استفاده می کنند. سایه خاکستری خاصی که مشاهده می کنید تفاوتی ندارد. تنظیمات رنگ یکسان است.

همچنین ، در Photoshop CS6 و نسخه های قبلی ، برخی از تنظیمات پیشرفته ضروری رنگ در فتوشاپ به طور پیش فرض پنهان هستند. با کلیک روی دکمه گزینه های بیشتر می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. با این حال ، نیازی به تغییر هیچ یک از گزینه های پیشرفته نیستیم ، بنابراین می توانید با خیال راحت آنها را پنهان بگذارید.

تنظیمات پیش فرض رنگ از پیش تعیین شده

به طور پیش فرض ، فتوشاپ از مجموعه تنظیمات رنگی از پیش تعیین شده ای استفاده می کند که به عنوان هدف کلی شناخته می شود. اگر در نقطه دیگری از جهان هستید ، ممکن است از پیش تعیین شده شما چیز دیگری نامیده شود. اگر این باشد ، اشکالی ندارد زیرا به هر حال تغییر خود را ایجاد خواهیم کرد:

photoshop-default-color-settings

فضاهای کاری فتوشاپ

اگر مستقیماً به زیر نام از پیش تعیین شده نگاه کنیم ، قسمت Working Spaces را پیدا می کنیم. یک فضای کاری به فتوشاپ می گوید از کدام فضای رنگی ضروری برای موقعیت های مختلف استفاده کند. به عنوان مثال ، فتوشاپ از یک فضای رنگی برای نمایش تصاویر روی صفحه استفاده می کند. اما از فضای رنگی دیگری برای چاپ استفاده می کند. فضای رنگی طیف رنگهای موجود را تعیین می کند. برخی از فضاهای رنگی طیف وسیع تری از رنگ ها را نسبت به فضای دیگر ارائه می دهند. طیف خاصی از رنگ ها که یک فضای رنگی ارائه می دهد به عنوان طیف رنگی آن شناخته می شود.

چهار گزینه (چهار موقعیت مختلف) در بخش های کاری ذکر شده است. این گزینه ها RGB ، CMYK ، Grey و Spot هستند. از میان این چهار مورد ، تنها موردی که مورد علاقه ماست اولین مورد است ، RGB. به این دلیل که RGB همان چیزی است که فتوشاپ برای نمایش تصاویر ما روی صفحه استفاده می کند. سه گزینه دیگر (CMYK ، Grey و Spot) مربوط به چاپ تجاری است. برای اهداف ما در اینجا ، و مگر اینکه با چاپگر تجاری کار کنید ، می توانید هر سه گزینه را به صورت پیش فرض تنظیم کنید.

فضای کار RGB

بیایید فضای کار RGB را بررسی کنیم. RGB مخفف قرمز ، سبز و آبی است. این فضای کاری است که فتوشاپ برای نمایش و ویرایش تصاویر استفاده می کند. قرمز ، سبز و آبی سه رنگ اصلی نور هستند. مانیتور رایانه ، تلفن هوشمند ، تلویزیون و هر نوع صفحه نمایش دیگری یک دستگاه RGB است. دستگاه های RGB مقدار مختلفی از نور قرمز ، سبز و آبی را مخلوط می کنند تا هر رنگی را که روی صفحه می بینیم نمایش دهد.

فتوشاپ همچنین از RGB استفاده می کند. از کانال های رنگی برای مخلوط کردن مقادیر مختلف قرمز ، سبز و آبی برای نمایش تمام رنگ هایی که در تصاویر خود می بینیم استفاده می کند. طیف وسیعی از رنگ هایی که فتوشاپ تولید خواهد کرد با توجه به فضای رنگی که ما به عنوان فضای کاری RGB خود انتخاب کرده ایم ، تعیین می شود. به طور پیش فرض ، فتوشاپ فضای کار RGB را روی sRGB تنظیم می کند:

photoshop-srgb-working-space

فضای رنگی sRGB در تنظیمات ضروری رنگ در فتوشاپ

فضای رنگی sRGB در سال 1996 توسط Hewlett-Packard و Microsoft ایجاد شده است. این به صورت استاندارد بر اساس طیف رنگی ضروری در فتوشاپ موجود در یک نمایشگر رایانه کم رده معمولی طراحی شده است. حتی امروزه بیشتر نمایشگرها فقط می توانند طیف رنگی sRGB را نمایش دهند. به همین دلیل ، sRGB فضای رنگ پیش فرض برای وب است. معمولاً فضای رنگی پیش فرض دوربین های دیجیتال روی sRGB تنظیم شده است. در حقیقت ، بسیاری از عکاسان از وجود گزینه Color Space در منوی دوربین آنها بی اطلاع هستند. چاپگر جوهر افشان خانگی شما برای تنظیم تصاویر sRGB به طور پیش فرض تنظیم شده است. و حتی آزمایشگاه های چاپ تجاری معمولاً انتظار دارند که تصاویر خود را در فضای رنگی sRGB ذخیره کنید.

به تمام این دلایل ، Adobe تصمیم گرفت بهترین کار این است که فضای کاری پیش فرض RGB فتوشاپ را روی sRGB تنظیم کنید. به هر حال sRGB یک انتخاب مطمئن است. اما انتخاب مطمئن همیشه بهترین انتخاب نیست. وقتی صحبت از ویرایش تصویر در فتوشاپ می شود ، “امن” و “بهترین” قطعاً یکسان نیستند. دلیل این امر این است که از بین تمام فضاهای رنگی RGB که می توانیم انتخاب کنیم ، sRGB دارای کمترین طیف رنگ است.

چشم انسان در مقابل sRGB

برای کمک به نشان دادن مشکل ، بیایید به یک نمودار نگاه کنیم. این نمودار محدوده رنگی را که هنگام کار در فضای رنگی sRGB در دسترس ما است نشان می دهد. ناحیه منحنی بیرونی نشان دهنده تمام رنگهایی است که چشم انسان می تواند ببیند. این نمایش واقعی نیست زیرا مقادیر روشنایی را نشان نمی دهد. اما هنوز کافی است تا درک کلی از آنچه در حال وقوع است را به ما ارائه دهیم. در داخل شکل بزرگتر یک مثلث کوچک قرار دارد. ناحیه داخل مثلث نشان دهنده طیف رنگی sRGB است. هیچ یک از رنگهای خارج مثلث در sRGB موجود نیست. این بدان معنی است که بسیاری از رنگ های غنی تر ، اشباع تر و پر جنب و جوش تر ، به ویژه در رنگ های سبز و آبی ، در فضای رنگ sRGB در دسترس نیستند:

srgb_profile

فضای رنگی Adobe RGB

در حالی که sRGB تا حد زیادی پرکاربردترین فضای رنگی RGB است ، اما تنها مورد نیست. و از آنجا که کمترین طیف رنگ را ارائه می دهد ، بهترین نیز نیست. انتخاب بهتر Adobe RGB (1998) است. Adobe RGB که در سال 1998 توسط Adobe ایجاد شده است (که نام آن را توضیح می دهد) طیف گسترده تری از رنگ را از sRGB ارائه می دهد. هدف اصلی آن کمک به عکس های بهتر هنگام چاپ بود. حتی اگر چاپگرها می توانند رنگ های کمتری از تعداد رنگ های موجود در sRGB چاپ کنند ، آنها می توانند رنگ های اشباع عمیق تر و عمیق تری را که چشم ما قادر به دیدن آنها است تولید کنند. بسیاری از چاپگرهای جوهر افشان بالاتر می توانند از sRGB به فضای رنگی Adobe RGB تبدیل شوند تا چاپ های ما بتوانند از طیف گسترده رنگی بهره مند شوند.

دوربین های دیجیتال همچنین قادر به ضبط رنگ های بسیار بیشتری از آنچه در sRGB موجود است هستند. این روزها بسیاری از دوربین ها ، به خصوص DSLR های سطح بالا ، گزینه تغییر فضای رنگ پیش فرض خود را از sRGB به Adobe RGB دارند. اگر از JPEG عکاسی کنید ، Adobe RGB به شما امکان می دهد تا بیشتر عکس های اصلی صحنه را حفظ کند. اگر دوربین شما از فرمت خام پشتیبانی می کند و تصاویر خود را به عنوان پرونده خام ثبت می کنید ، تنظیمات Color Space در دوربین تفاوتی نمی کند. پرونده های خام همیشه هر رنگی را که دوربین می بیند ضبط می کنند. با این حال ، Adobe Lightroom و Camera Raw ، ابزاری که ما برای پردازش تصاویر خام استفاده می کنیم ، هر دو از Adobe RGB به عنوان فضای کاری پیش فرض RGB خود استفاده می کنند.

چشم انسان در مقابل Adobe RGB

بیایید به نمودار دیگری نگاه کنیم ، این بار طیف رنگهای ضروری موجود در Adobe RGB را نشان می دهد. یک بار دیگر ، شکل بیرونی نشان دهنده تمام رنگهایی است که می توانیم ببینیم. مثلث داخل شکل نشان دهنده طیف رنگی است که Adobe RGB می تواند تولید کند. توجه کنید که این بار این مثلث چقدر بزرگتر است. در حالی که sRGB حدود یک سوم از طیف رنگی قابل مشاهده را در بر می گیرد ، Adobe RGB تقریباً نیمی از رنگی را می بیند که چشم ما می بیند. بیشترین تفاوت در رنگهای سبز و فیروزه ای است ، زیرا مثلث نسبت به sRGB بسیار بیشتر به آن مناطق گسترش می یابد. در مواردی که فضای رنگ sRGB محدود به تناژهای کم صدا باشد ، Adobe RGB می تواند رنگ های غنی تر و سرزنده تری تولید کند:

adobe-rgb-1998-color-space

آیا باید از sRGB به Adobe RGB تبدیل شوید؟

بسیاری از دوربین های دیجیتال می توانند در Adobe RGB عکس بگیرند. بسیاری از چاپگرهای جوهر افشان می توانند رنگهایی را تولید کنند که فقط در Adobe RGB موجود است. این روزها حتی مانیتورهای پیشرفته رایانه ای وجود دارند که می توانند تقریباً تمام طیف رنگی Adobe RGB را نمایش دهند. بنابراین ، آیا باید فضای کار RGB فتوشاپ را از sRGB به Adobe RGB تغییر دهید؟ در بیشتر موارد جواب بله است. Adobe RGB طیف رنگی بسیار گسترده تری از sRGB را ارائه می دهد. بنابراین اگر دوربین شما می تواند آنها را ضبط کند و چاپگر شما می تواند آنها را چاپ کند ، چرا فتوشاپ را به فضای رنگی کوچکتر و بی صدا sRGB محدود کنید؟

دلایل انتخاب sRGB در تنظیمات ضروری رنگ در فتوشاپ

چند دلیل وجود دارد که شما می خواهید به جای آن sRGB را انتخاب کنید. همانطور که قبلاً یاد گرفتیم ، sRGB انتخاب مطمئنی است. نمایشگرهای رایانه ای ، دوربین ها و چاپگرهای جوهر افشان به طور پیش فرض بر روی sRGB تنظیم شده اند. همچنین ، sRGB فضای رنگی برای تصاویر و گرافیک های وب است. اگر در درجه اول عکسهای خود را بصورت آنلاین نمایش می دهید ، ممکن است بخواهید به sRGB پایبند باشید. اگر شما یک طراح وب هستید ، دوباره sRGB می تواند انتخاب بهتری باشد. و اگر در فتوشاپ کاملاً تازه کار هستید و همه این صحبت ها در مورد فضاهای رنگی بیش از حد گیج کننده است ، تنظیم فتوشاپ روی sRGB هیچ ضرری ندارد. اگرچه sRGB ممکن است از رنگهای پر جنب و جوش و اشباع شده Adobe RGB برخوردار نباشد ، اما هنوز هم به اندازه کافی طیف وسیعی از رنگ را برای تولید تصاویر خیره کننده و شگفت انگیز در بر دارد.

دلایل انتخاب Adobe RGB

با این حال ، اگر عکاس هستید و می خواهید عکس های شما به خصوص در هنگام چاپ مطلوب ترین حالت را داشته باشند ، Adobe RGB انتخاب بهتری است. اگر در قالب خام عکس بگیرید ، Camera Raw و Lightroom از Adobe RGB به عنوان فضای رنگ پیش فرض خود استفاده می کنند. بنابراین منطقی است که فتوشاپ را روی Adobe RGB نیز تنظیم کنید. حتی اگر تصاویر خود را در وب نمایش دهید ، دلیلی ندارد که آنها را در Adobe RGB ویرایش نکنید. آنها در طی مراحل ویرایش از طیف رنگی گسترده Adobe RGB بهره مند خواهند شد. و هنگامی که بعداً آنها را با استفاده از جعبه محاوره ذخیره برای وب ذخیره می کنید ، فتوشاپ تصاویر شما را به طور خودکار به sRGB تبدیل می کند. به عبارت دیگر ، اگر فقط می خواهید آن را ایمن بازی کنید ، sRGB را انتخاب کنید. تقریباً در هر مورد دیگر ، Adobe RGB انتخاب بهتری است.

تنظیم فتوشاپ برای Adobe RGB

برای شروع استفاده از طیف رنگی گسترده Adobe RGB ، تنها کاری که باید انجام دهیم تغییر فضای کار RGB فتوشاپ است. روی “sRGB IEC61966-2.1” کلیک کنید:

click-srgb

سپس Adobe RGB (1998) را از لیست انتخاب کنید:

choose-adobe-rgb-1998

با همین یک تغییر ساده ، فتوشاپ اکنون از Adobe RGB برای نمایش و ویرایش تصاویر شما استفاده می کند. برای بهترین نتیجه ، دوربین دیجیتال و چاپگر جوهر افشان خود را بررسی کنید تا ببینید آیا از فضای رنگی Adobe RGB پشتیبانی می کنند یا خیر. اگر انجام شود ، می خواهید هر دو را روی Adobe RGB تنظیم کنید:

photoshop-adobe-rgb

خط مشی های مدیریت رنگ در تنظیمات ضروری رنگ در فتوشاپ

اکنون که فضای کار RGB فتوشاپ را بر روی Adobe RGB قرار داده ایم ، یک مجموعه گزینه وجود دارد که باید به سرعت بررسی کنیم. این سیاست های مدیریت رنگ است. حتی اگر ما فتوشاپ را روی Adobe RGB تنظیم کرده ایم ، شما هنوز هم می توانید تصاویر را که در sRGB ذخیره شده اند باز کنید. به نظر می رسد جای نگرانی باشد اما اینگونه نیست. فتوشاپ توانایی مدیریت تصاویری را دارد که از فضای رنگی غیر از فضای کاری ما استفاده می کنند. به طور پیش فرض ، فتوشاپ به راحتی مشخصات رنگ اصلی عکس را حفظ می کند. این دقیقاً همان چیزی است که شما می خواهید. رنگ های موجود در تصویر هنوز درست به نظر می رسند و شما می توانید همانطور که معمولاً تصویر را ویرایش می کنید بدون هیچ مشکلی.

ما در بخش خط مشی های مدیریت رنگ ، به فتوشاپ می گوییم که چگونه این موارد ناسازگار رنگ را کنترل کند. فضاهای کاری RGB ، CMYK و خاکستری هر کدام تنظیمات جداگانه خود را دارند. باز هم ، تنها موردی که واقعاً به آن علاقه مند هستیم اولین مورد ، RGB است. با این حال ، اطمینان حاصل کنید که هر سه فضای کاری برای حفظ پروفایل های جاسازی شده تنظیم شده اند ، که به طور پیش فرض باید باشند:

photoshop-color-management-policies

کادرهای انتخاب عدم تطابق نمایه و نمایه های گمشده

در زیر گزینه های RGB ، CMYK و خاکستری سه کادر انتخاب وجود دارد. دو مورد اول مربوط به Profile Mismatches نیست ، جایی که تصویری که باز می کنید از یک نمایه رنگی متفاوت از فضای کاری شما استفاده می کند. مورد سوم مربوط به Missing Profiles است که تصویر اصلاً نمایه رنگی ندارد. تصاویر بارگیری شده از وب اغلب نمایه رنگی با آنها مرتبط نیستند. اگر این گزینه ها را انتخاب کنید (علامت بزنید) ، هر وقت می خواهید تصویری با نمایه رنگ متفاوت یا اصلاً نمایه ای باز نکنید ، فتوشاپ از شما می پرسد که چگونه می خواهید از پس آن برآیید. برای جلوگیری از سوال این گزینه ها را علامت گذاری نکنید:

photoshop-color-management-policies-checkboxes

تنظیمات رنگ جدید خود را ذخیره کنید

پس از تغییر sRGB به Adobe RGB ، بهتر است تنظیمات رنگ جدید خود را ذخیره کنید. به این ترتیب در صورت نیاز می توانید به راحتی دوباره به آنها برگردید. برای ذخیره تنظیمات رنگ خود ، روی دکمه ذخیره کلیک کنید:

photoshop-color-settings-save

برای تنظیمات رنگ خود نامی وارد کنید. نام خودم را “My Color Settings” می گذارم. سپس ، دوباره دکمه ذخیره را کلیک کنید:

save-photoshop-color-settings

کادر گفتگوی Color Settings نظر باز می شود. در اینجا می توانید توضیحی برای تنظیمات خود وارد کنید تا به عنوان یادآوری برای این تنظیمات باشد. من “اینها بهترین تنظیمات برای استفاده در تصاویر من” هستند. پس از اتمام کار ، OK را کلیک کنید تا از پنجره گفتگو بسته شوید:

photoshop-color-settings-comment

تنظیمات سفارشی رنگ فتوشاپ شما اکنون ذخیره شده است. هر وقت خواستید می توانید دوباره آنها را از گزینه تنظیمات در بالای کادر گفتگوی تنظیمات رنگ انتخاب کنید:

photoshop-my-color-settings-preset

بعد کجا بریم …

و حالا ما آن را در اختیار داریم! بدین ترتیب و به همین دلیل فضای کار RGB خود را در Photoshop از sRGB به Adobe RGB تغییر دهید! اگر فتوشاپ تنها برنامه ای است که در Creative Cloud (یا Creative Suite) استفاده می کنید ، این تنها کاری است که باید انجام دهید. اما اگر از برنامه های Adobe دیگری مانند Illustrator یا InDesign نیز استفاده می کنید ، باید مطمئن شوید که همه آنها از تنظیمات رنگ یکسان استفاده می کنند. در درس بعدی در این فصل ، ما می آموزیم که چگونه تنظیمات رنگ Photoshop را با همه برنامه های Creative Cloud یا Creative Suite خود همگام سازی کنید!

خبر خوب …

ما در گروه آموزشی رپیدلرن، مفتخریم که کامل ترین دوره آموزش فتوشاپ حال حاضر کشور را در دو فصل آکادمیک و پروژه محور در قالب بیش از ۱۰۰ ساعت ویدیوی آموزشی تقدیم شما عزیزان کنیم که در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه ای تر آموزش فتوشاپ را دنبال کنید می توانید دوره آموزشی فتوشاپ را خریداری کنید.

 

 

محمدمهدی احمدی دستجردی

محمدمهدی احمدی دستجردی

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.